وظیفه هر باغدار پسته در فصل پاییز، کود دهی در باغ‌ها در ابتدای این فصل است. این کود دهی با عناصری انجام می‌شود که در پایداری و استحکام درخت و همچنین زنده ماندن جوانه‌های سال بعد درخت نقش اساسی دارند. بر خلاف بسیاری از مجموعه‌های مختلف، گروه کشاورز پارس به هیچ وجه با محلول پاشی درختان پسته موافق نیست. ما به شما محصولی معرفی می‌کنیم که شما را با زحمتی کمتر، به محصولی بهتر برساند و نیازی به محلول پاشی نداشته باشد.  

پاییز فصلی است که در آن درختان پسته غیر فعال می‌شوند. به همین دلیل می‌توان از این دوره عملیات اصلاحی و کود دهی را آغاز کرد. در هر فصلی از سال، گیاه پسته رشد مخصوص به خود را دارد که برای رشد همان قسمت، عناصر خاصی باید به گیاه برسد. بر همین اساس، نوع کودهایی که باغدار باید در هر فصل به زمین خود بدهد با فصل دیگر تفاوت است.

در این مقاله از وب سایت برافزا کشاورز پارس، با اهمیت کود پسته و بهترین نوع آن برای فصل پاییز آشنا خواهید شد. این شرکت مفتخر است که از سال 1389 به عنوان یک شرکت دانش بنیان به باغداران پسته کمک کرده تا بهترین و با کیفیت‌ترین محصولات را برداشت کنند. اگر شما نیز باغدار پسته هستید و به تجهیزات و یا مشاوره تخصصی نیاز دارید، می‌توانید با ما ارتباط بگیرید تا بهترین پسته سال را برداشت کنید.

وظایف یک باغدار باغ پسته در فصل پاییز

فصل پاییز، فصل برداشت محصول است. بنابراین رساندن عناصر مورد نیاز درختان پسته به آنها در استحکام و پایداری درختان و همچنین زنده ماندن جوانه‌هایی که در سال بعد قرار است به محصول برسند، نقش مهمی دارند. بسیاری از باغات در این فصل احتیاج به اوره (به میزان 3 در هزار)، کلات روی، کلات کلسیم و اسید بوریک دارند. کودهای هادر 13 یک مجموعه کامل از این عناصر و مواد هستند که به خوبی تمام نیازهای گیاه را بر طرف می‌کنند.

فصل پاییز بهترین فصل برای بررسی وضعیت آبیاری درختان و کود دهی به آنهاست. در این فصل تغییرات شوری خاک اهمیت آبیاری مکفی و درست را دو چندان می‌کند. در ماه‌های تیر و مرداد میزان تعرق و تبخیر به اوج خود می‌رسد. در زمان برداشت محصول نیز آبیاری کمتر انجام می‌شود. بنابراین میزان نمک زمین افزایش می‌یابد.

کنترل شوری خاک

یکی از بهترین محصولاتی که می‌تواند شوری خاک را کنترل کند، بیس هیومیک است. بیس هیومیک همان هادر 2 است که فرمول خاصی از هیومیک اسید می‌باشد و به عنوان اصلاح کننده موثر در خاک‌های شور و قلیایی استفاده می‌شود. این فرمول کودی با تخلیه متعادل نمک‌ها از خاک، شرایط مناسب رشد برای گیاهان را فراهم می‌کند. اساس اثربخشی این محصولات به شرح زیر است:

 • با بهبود ساختمان خاک و افزایش قطر لوله‌های مویین، موجب کاهش حرکت نمک‌ها به سطح خاک می‌شود.
 • با مواد کلوئیدی موجم تنظیم بار الکتریکی خاک شده و آزادسازی کاتیون‌ها و آنیون‌ها به نحو موثری بر اساس نیاز گیاه صورت می‌گیرد.

بیس هیومیک بر اساس شوری خاک باید بین 1 تا 2 تن در هر هکتار (برای خاک‌های شور 2 تن و برای خاک‌های غیر شور 1 تن در هر هکتار) هر 3 تا 4 سال یک بار همراه با آخرین آب قبل از سبز شدن درختان به صورت گندم پاشی تکرار شود.

نکته اینکه جریان آب ورودی در کرت باید ملایم باشد. چرا که در غیر این صورت باعث جابه‌جایی بیس هیومیک می‌شود.

اصلی‌ترین وظایف یک باغدار خوب و متعهد در قبال باغ پسته خود کود دهی مناسب به آنهاست. پسته برای رشد خود به عناصر مختلف و مهمی نیاز دارد (که در ادامه تک تک آنها را با هم بررسی می‌کنیم). کودی که باغدار باید در این فصل از سال به درختان بدهد غنی از چنین موادی باشد. البته باغدار می‌تواند بر اساس نشانه‌ها و علائمی که در ادامه ذکر می‌کنیم نوع کود مورد نیاز باغ خود را انتخاب کند.

عناصر مختلف و مورد نیاز برای رشد پسته

محلول‌ها و ریز مغذها دارای مواد غذایی و عناصر مختلفی هستند که هر یک از آنها به اندازه خود در رشد و افزایش کیفیت مغز پسته نقش دارند. در این میان، اهمیت برخی از این عناصر بسیار زیاد و اهمیت برخی دیگر کمتر می‌باشد.

اما هر دو دسته از آنها برای رشد پسته‌ها و مرغوب و سنگین بودنشان مهم هستند. کمبود هر یک از این مواد و منابع در گیاه نشانه‌های خاص و مهمی دارد که اگر باغدار به آنها توجه کند، می‌تواند کود مناسب برای رفع نیاز همان عنصر را فراهم کرده و از خرابی محصولات سال خود جلوگیری کند.

 این عناصر در دو گروه پرنیاز و کم نیاز طبقه بندی می‌شوند:

عناصر غذایی پرنیاز برای رشد پسته

عناصر غذایی پرنیاز برای رشد پسته

1. ازُت

باغداران به سختی می‌توانند از خاک  باغ تشخیص دهند که مقدار ازت آن کم یا زیاد است. اما ازت یکی از عناصر مهم و حیاتی برای رشد پسته‌ها به شمار می‌آید. مکفی بودن ازت خاک بستگی به عمق تعیین شده برای تراکم ریشه درختان و همچنین نمونه برداری از خاک دارد. مقدار بحرانی ازت خاک که باعث آسیب به محصولات می‌شود 0.2 تا 0.1 درصد است.

اما این مقدار برای بررسی میزان ازت خاک است. باغداران از طریق بررسی برگ‌ها راحت‌تر می‌توانند به کمبود ازت خاک پی ببرند. حد بحرانی ازت در برگ درخت پسته تقریبا 2 تا 2.2 درصد از ماده خشک می‌باشد.

در اوایل فصل رشد، اگر برگ‌های پایینی درخت نسبت به برگ‌های بالایی کم‌ رنگ، ریز و کم رشد‌تر باشند و بیشتر از برگ‌های بالایی بریزند، نشانه این است که میزان ازت درخت شما بسیار کم است.

در ابتدای فصل پاییز کود پسته باید ازت مناسبی داشته باشند؛ در غیر این صورت برگ‌های سرشاخه‌ها زرد شده و دانه‌های محصول کم وزن و کم مغز می‌شوند.

راه حل رفع کمبود ازت خاک پسته:

برای رفع این مشکل می‌توانید از کودهای هادر 13 استفاده کنید. البته برای استفاده از این کودها و رعایت نسبت آنها باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • میزان تجزیه خاک و برگ
 • محدوده بحرانی ازت در خاک و برگ
 • میزان محصول و باردهی باغ در سال بعد
 • بافت
 • شوری
 • میزان مواد آلی خاک

2. فسفر

حد بحرانی کمبود فسفر در خاک باغ پسته تقریبا 15 میلی گرم در هر یک کیلوگرم یا PPM از خاک است. این مقدار در برگ به 0.1 تا 0.14 درصد از ماده خشک می‌رسد. کمبود این عنصر در گیاه پسته باعث می‌شود تا سرشاخه‌ها ارغوانی رنگ شده و برگ‌ها کم کم بریزند. ساقه‌ها نیز در اثر کمبود فسفر باریک می‌شوند و گره‌ها از هم فاصله زیادی می‌گیرند.

برهنه شدن درخت پسته و کاهش رشد ریشه نیاز دیگر علائم کمبود فسفر خاک به حساب می‌آید. همچنین اگر جوانه‌ها دیر باز شوند یا رنگ سبز برگ‌ها کم رنگ و رنگ پریده باشد، نشان از کمبود فسفر خاک است.

راه حل رفع کمبود فسفر خاک پسته:

استفاده از کود هادر 13 برافزا کشاورز پارس می‌تواند چنین مشکلاتی را بر طرف کند. بهترین گزینه برای غنی سازی خاک از فسفر نیز استفاده از کود هادر 13 است.  این کودها غنی از عناصر مهمی از جمله فسفر است که محصولات شما را بی‌نظیر می‌کند.

راه حل رفع کمبود فسفر خاک پسته:

3. پتاسیم

میزان حد بحرانی پتاسیم خاک باغ پسته 250 PPM و میزان حد بحرانی پتاسیم برگ پسته 1 تا 1.5 درصد ماده خشک می‌باشد. اگر پتاسیم خاک باغ شا کم باشد، رنگ برگ‌ها کم شده و اطراف آنه بلند می‌شوند. یعنی اصطلاحا حاشیه برگ به سمت بالا می‌پیچد. همچنین قسمت زیرین برگ‌ها قهوه‌ای شده و گاهی هم ممکن است خاکستری یا مسی رنگ شوند.

حاشیه اغلب بر‌گ‌هایی که با کمبود پتاسیم مواجه هستند سوخته است. افزایش بیش از حد کلسیم، سدیم و منیزیم باعث افت چشم گیر پتاسیم خاک می‌شود و جلوی عملکرد آن را می‌گیرد.

راه حل رفع کمبود پتاسیم خاک پسته:

پیشنهاد ما به شما در این زمینه نیز استفاده از کودهای هادر 13 به عنوان کود پسته در پاییز است که به خوبی می‌تواند عناصر مورد نیاز گیاه را در دسترس آن قرار دهد. این کار باید به شیوه نواری در فصل پاییز استفاده شود. کودهای هادر 13  برای افزایش سطح پتاسیم خاک باغ پسته اهمیت زیادی دارند و موثر هستند.

عناصر غذایی کم نیاز برای رشد پسته

عناصری همچون آهن، گوگرد، کلسیم، بور، منگنز، مس و منیزیم از جمله عناصری هستند که در رشد پسته سهیم‌اند. اما چندان مورد نیاز درختان واقع نمی‌شوند. بیشتر عناصری که در بخش عناصر پرنیاز از آنها یاد کردیم باعث مرغوبیت پسته‌ها و تضمین سلامت پسته‌های سال بعد می‌شوند. اما فراموش نکنید که این عناصر «کم نیاز» هستند؛ نه «بی نیاز». بنابراین درخت‌های پسته بدون آنها نیز نمی‌توانند به محصولات با کیفیت و مرغوب دست پیدا کنند. بنابراین به مقادیر هر یک از آنها در خاک باغ خود توجه داشته باشید.

بهترین کود پسته برای فصل پاییز

ما به شما باغداران عزیز پیشنهاد می‌کنیم به جای خریداری انواع کود پسته در پاییز که بسیار هم هزینه‌بر و پر زحمت هستند، کودهای مقرون به صرفه و پر کاربرد هادر 13 برافزا کشاورز پارس را تهیه کنید. این کودها تمام عناصر مورد نیاز باغ شما را در بر داشته و به راحتی می‌توانند کمبودهای آن را جبران کنند. می‌دانید که تمام این عناصر در کنار هم به ایجاد محصولاتی با کیفیت و سنگین وزن کمک می‌کند. به همین دلیل می‌توانید به کمک این کود پر کاربرد، به چنین محصولاتی دست پیدا کنید.

کودهای هادر در دو بسته بندی 1 و 2 موجود هستند:

 • هادر 13-1: از اوایل اسفند ماه (همراه با آخرین آب قبل از سبز شدن درختان) شروع می‌شود و نهایتا تا نیمه اردیبهشت ادامه می‌یابد که شامل تمام عناصر میکرو (آهن، مس، منگنز، روی، بور و مولیبدن) و عناصر ماکرو با تاکید بر دو عنصر فسفر و ازت می‌باشد.
 • هادر 13-2: این کود از خرداد شروع شده و تا تیر و مرداد ادامه پیدا می‌کند. در این کود تاکید بر میزان پتاسیم بالا و ازت و فسفر کم است. تمام عناصر میکرو به غیر از بور در ترکیب وجود دارند.

مزایای کودهای هادر 13 برافزا کشاورز پارس

کودهای هادر 13، بهترین و با کیفیت‌ترین کود پسته در پاییز است که به خوبی می‌تواند تمامی عناصر مورد نیاز درختان پسته را در دسترسشان قرار دهد. در نتیجه شما باغداران عزیز بهترین محصولات را برداشت کرده و به بیشترین محصولات دست پیدا خواهید کرد. بنابراین کودهای هادر 13 کشاورز پارس را از دست ندهید.

از مزایای این کود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هادر 13 یک کود کامل بوده و شامل هر 13 عنصر غذایی مورد نیاز درخت می‌باشد.
 • کاملا محلول بوده و به راحتی می‌توان آن را در سطح خاک در آبیاری غرقابی و یا اضافه نمودن به آب آبیاری در آبیاری‌های تحت فشار و موضعی به کار برد.
 • رعایت نسبت عناصر موجود در فرمون با توجه به نیاز فصلی درختان پسته است و همچنین در نظر گرفتن اینکه زیاد بودن یک عنصر مانع جذب عناصر دیگر نمی‌شود.
 • غلظت مناسب هر یک از عناصر که با انجام تست‌های آزمایشی و با شناخت کامل از نیاز گیاه به دست آمده
 • مورد مهم بعدی تعیین زمان مناسب کود دهی است که اهمیت بسیار زیادی در تغذیه مطلوب دارد. عناصر غذایی در زمان‌هایی در اختیار گیاه قرار می‌گیرد که به آن نیاز دارد و توانایی جذب آن را دارد. با هر نوبت آبیاری عناصر مورد نیاز با مراحل رشدی را در اختیار گیاه قرار می‌دهد.
 • کشاورز می‌تواند هزینه‌های کود دهی را در طول سال تقسیم کند. در حالی که در کود دهی با سایر روش‌ها 90 درصد هزینه‌ قبل از سال اتفاق می‌افتد.

کودهای هادر 13 برافزا کشاورز پارس  

کودهای هادر 13، بهترین و با کیفیت‌ترین کودهای مناسب برای باغات پسته است که به خوبی می‌تواند تمامی عناصر مورد نیاز درختان پسته را در دسترسشان قرار دهد. در نتیجه شما باغداران عزیز بهترین محصولات را برداشت کرده و به بیشترین محصولات دست پیدا خواهید کرد. بنابراین کودهای هادر 13 کشاورز پارس را از دست ندهید.

شرکت برافزا کشاورز پارس یکی از شرکت‌های فعال در زمینه نهاده‌های (کودهای) کشاورزی در کشور است که در تاریخ 08/02/1389 با شماره 2513 به ثبت رسیده است. برافزا افتخار این را دارد که در زمره شرکت‌های دانش بنیان به حساب می‌آید . دفتر مرکزی این شرکت در شهرستان رفسنجان واقع شده و دارای نمایندگی‌های متعدد در سطح کشور می‌باشد. این شرکت در حال حاضر بالغ بر 29 محصول را در بازار عرضه نموده که با تلاش روز افزون بر آن است تا در جهت افزایش کیفیت محصولات خود گامی بلند برداشته و رضایتمندی مشتریان خود که جز سرمایه‌های بزرگ خود می داند را به ارمغان آورد .

همچنین لازم است بدانید که گروه متخصصین برافزا کشاورز پارس حاضرند تا از باغات پسته شما تا سه جلسه بازدید رایگان کرده و توصیه نامه و مشاوره لازم را به شما ارائه کنند. اگر شما نیز از محصولات باغ پسته خود رضایت ندارید و یا در فکر افزایش کیفیت محصولات خود هستید، می‌توانید با شماره تلفن‌های 034-34255305 / 034-34260037-39 تماس گرفته و مشاوره دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *