گیاه پسته نیز همچون دیگر گیاهان به جهت رشد و محصول دهی مناسب و مرغوب، به مراقبت‌های مختلف و اصولی نیاز دارد. عناصر مختلف و مهمی باید حین رشد این گیاه در دسترسش قرار داده شود تا بتواند به درستی رشد کند و بهترین محصول را به باغدار خود ارائه کند. یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث افزایش کیفیت پسته می‌شود، کود مناسب آن است که در فصل تابستان و زمستان و بهار و پاییز با هم تفاوت‌هایی دارد.

مواد غذایی که کودها به گیاه می‌رسانند کم نیاز و پر نیاز هستند. یعنی برخی از آنها برای رشد و بالندگی گیاه ضروری است و گیاه نیاز شدیدی به آنها دارد. اما برخی دیگر می‌توانند به افزایش کیفیت محصولات نهایی کمک کنند ولی نبودشان ضرری به رشد و محصول دهی گیاه نمی‌رساند. این عناصر نه تنها رشد گیاه را تامین می‌کنند، بلکه مقاومت آن را در برابر آفات، شوری، خشکی و بیماری‌ها افزایش می‌دهند تا کیفیت نهایی میوه تضمین شود.

 عکس العمل بیمار در برابر عوامل محیطی و نوسانات دمایی بر میزان باردهی تاثیر مستقیم دارد. به همین دلیل باید به رشد گیاه پسته و نوع کودی که در هر فصل سال به آن داده می‌شود اهمیت زیادی خواهد داشت.

در این مقاله از وب سایت برافزا کشاورز پارس، با اهمیت کود پسته و بهترین نوع آن برای فصل تابستان آشنا خواهید شد. این شرکت مفتخر است که از سال 1389 به عنوان یک شرکت دانش بنیان به باغداران پسته کمک کرده تا بهترین و با کیفیت‌ترین محصولات را برداشت کنند. اگر شما نیز باغدار پسته هستید و به تجهیزات و یا مشاوره تخصصی نیاز دارید، می‌توانید با ما ارتباط بگیرید تا بهترین پسته سال را برداشت کنید.

تغذیه باغات پسته در فصل تابستان با کود مناسب

امروزه مطالعات مختلف در زمینه باغ‌های مختلف پسته در استان کرمان، متوجه شده‌اند که اکثر این گیاهان در وضعیت عدم تعادل و توازن عناصر لازم قرار دارند. در حقیقت حدود 3 هزار نمونه برگ پسته از قسمت‌ها و مناطق مختلف باغات استان کرمان برداشته شده و در قالب یک پروژه به نام «تشخیص نیاز غذایی پسته به روش دریس» بررسی و آزمایش شده‌اند.

این تحقیقات نشان داده‌اند که باغ‌های پسته این استان شدیدا به لحاظ تعادل عناصر غذایی فقیر هستند. بر اساس شاخص‌های مهم و اصولی این آزمایش‌ها، درختان پسته به مواد غذایی زیر نیاز شدیدی دارند (نیاز گیاه به این مواد بر اساس شماره است و هر چه شماره بالاتر رود، فقر گیاه نسبت به آن افزایش می‌یابد):

 1. Mg (منیزیم)
 2. B (بور)
 3. Fe (آهن)
 4. Ca (کلسیم)
 5. K (پتاسیم)
 6. P (فسفات)
 7. Cu (مس)
 8. Zn (روی)
 9. N (نیتروژن)
 10. Mn (منگنز)

شاخص NBI در این آزمایش بسیار بالا بود که نشان دهنده عدم تعادل این عناصر و ضعف بنیانی گیاهان پسته می‌باشد. کشت و کار پسته در شرایط زیر منجر به کاهش تولید و در نتیجه کاهش متوسط عملکرد پسته در کل کشورمان می‌شود.

شرایطی که به کاهش تولید محصول منجر می‌شود:

 • مناطق نامناسب و نامساعد محیطی
 • احداث و ایجاد باغ‌های غیر استاندارد
 • عدم رعایت اصول کارشناسی
 • مدیریت نادرست جهت نگهداری از باغ
 • عدم توجه به نیازهای غذایی درخت‌ها و کود دهی نامناسب

بر اساس تجزیه و تحلیل کارشناسان و متخصصان کشاورزی و باغداری پسته، کودهای هادر 13 برای رشد و غنی سازی خاک درختان پسته و دستیابی به محصولاتی درشت و سنگین، بسیار مناسب بوده‌اند. شما عزیزان می‌توانید با استفاده از این کود، تمام مواد و ترکیبات مورد نیاز درختان پسته باغ خود را در اختیارشان قرار دهید. هر چقدر که این خاک غنی‌تر باشد، محصولات باغ شما نیز نهایتا بهتر خواهد بود.

کودهای هادر 13 همه عناصر مورد نیاز درختان پسته، اعم از ماکرو و میکرو را دارند و می‌توانند همه نیازهای آن را برآورده کنند. این کودها در دو بسته بندی 1 و 2 مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر یک استفاده خاص خود را دارد. موارد استفاده هر یک از این کودهای هادر 13 را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

مراقبت‌های لازم از درختان پسته در فصل تابستان

مراقبت‌های لازم از درختان پسته در فصل تابستان

فصل تابستان زمانی است که مغز داخلی پسته پر می‌شود. این اتفاق حدودا از ماه چهارم سال (تیر ماه) شروع می‌شود. اهمیت مراقبت‌های لازم در این فصل نیز به همین دلیل است. چون با برداشت یک محصول با کیفیت و مرغوب ارتباط مستقیم دارد. در این دوره زمانی، مغز پسته در حال تکمیل شدن است.

از طرف دیگر، در این فصل از سال آفت‌ شیره خشک از نگرانی‌های اصلی باغداران است. هر گونه سهل انگاری در این زمینه آسیب سنگینی به محصولات می‌زند و مغز آنها را پوک و بی کیفیت می‌کند. در این شرایط اگر رسیدگی درستی از جانب باغدار صورت نگیرد، ممکن است علاوه بر پوک شدن دانه‌ها، گره‌های زایشی سال آینده نیز بریزند. بنابراین مبارزه با این شیره در فصل تابستان از مهم‌ترین وظایف یک باغدار است.

 همچنین به دلیل گرمای هوا، میزان آبیاری به درختان نیز اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. به گونه‌ای که آب درختان همیشه باید مکفی و مناسب باشد.

علاوه بر شیره خشک، آفات دیگری هم در فصل تابستان درختان پسته را تهدید می‌کنند. ساز خوشه، اصطلاحا به محلی گفته می‌شود که تمام خوشه را بغیر از دانه‌های پسته شامل می‌شود. آفتی به نام سن، دقیقا بر سازهای خوشه‌هاست. وقتی سن نیش خود را در گیاه فرو می‌کند، مواد آنزیمی بزاق آنها که برای گیاه مضر است در داخل بافت خوشه نفوذ کرده و آنها را خشک می‌کنند. در نتیجه گیاه بعد از مدتی می‌ریزد. باغدار باید قبل از اینکه پوسته استخوانی پسته سفت شود، این آفت را از سر راه بردارد. این آفت باعث انتقال بیماری ماسوی پسته نیز می‌شود.

عناصر لازم جهت تشکیل مغز پسته در تابستان

در فصل تابستان، پسته‌ها بیشترین میزان از پتاسیم و نیتروژن را برای تشکیل مغز مرغوب خواهند داشت. در این فصل، نسبت به دیگر فصل‌های سال، هر پسته تقریبا 35 درصد نیتروژن دریافت خواهد کرد.

عنصر بور نیز در این دوره از اهمیت زیادی برخوردار است. به طور کلی این سه عنصر (بور، پتاسیم و نیتروژن) اساسی‌ترین نقش‌ها را در تشکیل مغز پسته ایفا می‌کنند. بهترین گزینه برای افزایش میزان نیتروژن و بور و پتاسیم خاک، بهره گیری از کودهای هادر 13 کشاورز پارس است. این کودها غنی از عناصر حیاتی رشد پسته هستند و دغدغه کشاورزان و باغداران را کم می‌کنند. کودهای هادر 13 همه عناصر مورد نیاز درختان پسته، اعم از ماکرو و میکرو را دارند و می‌توانند همه نیازهای آن را برآورده کنند. این کودها در دو بسته بندی 1 و 2 مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر یک استفاده خاص خود را دارد. موارد استفاده هر یک از این کودهای هادر 13 را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

توجه داشته باشید که درختان پسته در این فصل باید از هر تشویش و استرسی به دور باشند. به همین دلیل وجود منابعی غنی از روی (Zn) و بور (B) برای حفظ آرامش آنها بسیار ضروری است. آبیاری ناکافی نیز در این فصل باعث اضطراب گیاه و کاهش کیفیت محصولاتشان می‌شود. کمبود این سه فاکتور (روی، بور و آب) باعث می‌شود شما پسته‌هایی ناخندان و لب بسته داشته باشید. کودهای هادر 13 سختی‌های راه باغداران را در این میان کم می‌کنند. چرا که با استفاده از این محصولات، باغداران نه تنها به محصولات بهتری می‌رسند. بلکه دیگر نیازی به خرید و استفاده از چند نوع خاک ندارند. در نتیجه فقط از همان کود هادر 13 استفاده کرده و نتیجه مطلوب خود را می‌گیرند.

به نفوذپذیری خاک نیز توجه کنید

به خاطر داشته باشید که نفوذ ناپذیری خاک می‌تواند باعث افزایش رطوبت خاک شده و بیماری‌هایی همچون گموز را افزایش دهد. بنابراین به فکر نفوذپذیری خاک باغ پسته خود باشید. چنانچه در دوره به‌مغز رفتن پسته‌ها، خاک باغ نفوذپذیری کمی داشته باشد، می‌توانید از بیس هیومیک و کلسیم شیمیایی هادر استفاده کنید.  

کلسیم شیمیایی و افزایش نفوذ پذیری خاک

کلسیم شیمیایی هادر به طور کامل و 100 درصد در آب حل می‌شود و فاقد ازت است. برای آبشویی‌های زمستانه نیز از آن استفاده می‌شود. کلسیم شیمیایی می‌تواند به طور چشمگیری شوری خاک که از نمک‌های شیمیایی حاصل می‌شود را از بین ببرد. از این مواد می‌توان در سیستم‌های آبیاری زیر سطحی کم فشار نیز استفاده کرد. بهبود ساختمان و نفوذپذیری بیشتر خاک در مقابل آب و هوا نیز از دیگر مزایای این محصول است.

کلسیم شیمیایی باعث افزایش توسعه ریشه در خاک و همچنین جذب راحت‌تر عناصر مغذی به واسطه ریشه می‌شوند. در نهایت این ترکیب باعث می‌شود تا محصولات شما در واحد سطح افزایش می‌یابد. همچنین کیفیت و طول عمر انباری محصول نیز ارتقا می‌یابد. میزان مصرف کلسیم شیمیایی 50 کیلوگرم در هر هکتار بوده و میزان کلسیم آن 18 درصد است. گفتنی است که عامل تثبیت کننده‌ای که در این ترکیبات استفاده شده، اسیدهای ارگانیک می‌باشد.

بیس هیومیک و افزایش نفوذپذیری خاک

بیس هیومیک همان هادر 2 است. بیس هیومیک، فرمول خاصی از هیومیک اسید می‌باشد. این ماده به عنوان اصلاح کننده موثر در خاک‌های شور و قلیایی استفاده می‌شود. این فرمول کودی با تخلیه متعادل نمک‌ها از خاک، شرایط مناسب رشد برای گیاهان را فراهم می‌کند.

بیس هیومیک بر اساس شوری خاک باید بین 1 تا 2 تن در هر هکتار (برای خاک‌های شور 2 تن و برای خاک‌های غیر شور 1 تن در هر هکتار) هر 3 تا 4 سال یک بار همراه با آخرین آب قبل از سبز شدن درختان به صورت گندم پاشی تکرار شود.

نکته اینکه جریان آب ورودی در کرت باید ملایم باشد. چرا که در غیر این صورت باعث جابه‌جایی بیس هیومیک می‌شود.

بهترین کود پسته برای فصل تابستان

بهترین کود پسته برای فصل تابستان

تا اینجا با اهمیت رسیدگی به گیاهان و درختان پسته در فصل تابستان آشنا شدیم. برای اینکه بهترین مغز پسته را از باغ خود برداشت کنیم، باید کود مناسبی به آن بدهیم تا تمام عناصر مورد نیاز خود را دریافت کند و آبرسانی را نیز به درستی انجام دهد. بهترین کود پسته برای تابستان کدام است؟

کودهای هادر 13 سختی‌های راه باغداران را در این میان کم می‌کنند. چرا که با استفاده از این محصولات، باغداران نه تنها به محصولات بهتری می‌رسند. همچنین دیگر نیازی به خرید و استفاده از چند نوع خاک ندارند.

ما به شما باغداران عزیز پیشنهاد می‌کنیم به جای خریداری کودهای مختلف که بسیار هم هزینه‌بر و پر زحمت هستند، کودهای مقرون به صرفه و پر کاربرد هادر 13 برافزا کشاورز پارس را تهیه کنید. این کودها تمام عناصر مورد نیاز باغ شما را در بر داشته و به راحتی می‌توانند کمبودهای آن را جبران کنند. می‌دانید که تمام این عناصر در کنار هم به ایجاد محصولاتی با کیفیت و سنگین وزن کمک می‌کند. به همین دلیل می‌توانید به کمک این کود پر کاربرد، به چنین محصولاتی دست پیدا کنید.

کودهای هادر در دو بسته بندی 1 و 2 موجود هستند:

 • هادر 13-1: از اوایل اسفند ماه (همراه با آخرین آب قبل از سبز شدن درختان) شروع می‌شود و نهایتا تا نیمه اردیبهشت ادامه می‌یابد. این کود شامل تمام عناصر میکرو (آهن، مس، منگنز، روی، بور و مولیبدن) و عناصر ماکرو با تاکید بر دو عنصر فسفر و ازت می‌باشد.
 • هادر 13-2: این کود از خرداد شروع شده و تا تیر و مرداد ادامه پیدا می‌کند. در این کود تاکید بر میزان پتاسیم بالا و ازت و فسفر کم است. تمام عناصر میکرو به غیر از بور در ترکیب وجود دارند.

مزایای کودهای هادر 13 برافزا کشاورز پارس

کودهای هادر 13، بهترین و با کیفیت‌ترین کودهای مناسب کود پسته برای تابستان است که به خوبی می‌تواند تمامی عناصر مورد نیاز درختان پسته را در دسترسشان قرار دهد. در نتیجه شما باغداران عزیز بهترین محصولات را برداشت کرده و به بیشترین محصولات دست پیدا خواهید کرد. بنابراین کودهای هادر 13 کشاورز پارس را از دست ندهید.

از مزایای این کود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هادر 13 یک کود کامل بوده و شامل هر 13 عنصر غذایی مورد نیاز درخت می‌باشد.
 • کاملا محلول بوده و به راحتی می‌توان آن را در سطح خاک در آبیاری غرقابی و یا اضافه نمودن به آب آبیاری در آبیاری‌های تحت فشار و موضعی به کار برد.
 • رعایت نسبت عناصر موجود در فرمون با توجه به نیاز فصلی درختان پسته است و همچنین در نظر گرفتن اینکه زیاد بودن یک عنصر مانع جذب عناصر دیگر نمی‌شود.
 • غلظت مناسب هر یک از عناصر که با انجام تست‌های آزمایشی و با شناخت کامل از نیاز گیاه به دست آمده
 • مورد مهم بعدی تعیین زمان مناسب کود دهی است که اهمیت بسیار زیادی در تغذیه مطلوب دارد. عناصر غذایی در زمان‌هایی در اختیار گیاه قرار می‌گیرد که به آن نیاز دارد و توانایی جذب آن را دارد. با هر نوبت آبیاری عناصر مورد نیاز با مراحل رشدی را در اختیار گیاه قرار می‌دهد.
 • کشاورز می‌تواند هزینه‌های کود دهی را در طول سال تقسیم کند. در حالی که در کود دهی با سایر روش‌ها 90 درصد هزینه‌ قبل از سال اتفاق می‌افتد.

کودهای هادر 13 برافزا کشاورز پارس

کودهای هادر 13، بهترین و با کیفیت‌ترین کودهای مناسب کود پسته برای تابستان است که به خوبی می‌تواند تمامی عناصر مورد نیاز درختان پسته را در دسترسشان قرار دهد. در نتیجه شما باغداران عزیز بهترین محصولات را برداشت کرده و به بیشترین محصولات دست پیدا خواهید کرد. بنابراین کودهای هادر 13 کشاورز پارس را از دست ندهید.

شرکت برافزا کشاورز پارس یکی از شرکت‌های فعال در زمینه نهاده‌های (کودهای) کشاورزی در کشور است که در تاریخ 08/02/1389 با شماره 2513 به ثبت رسیده است. برافزا افتخار این را دارد که در زمره شرکت‌های دانش بنیان به حساب می‌آید . دفتر مرکزی این شرکت در شهرستان رفسنجان واقع شده و دارای نمایندگی‌های متعدد در سطح کشور می‌باشد .این شرکت در حال حاضر بالغ بر 29 محصول را در بازار عرضه نموده که با تلاش روز افزون بر آن است تا در جهت افزایش کیفیت محصولات خود گامی بلند برداشته و رضایتمندی مشتریان خود که جز سرمایه‌های بزرگ خود می داند را به ارمغان آورد .

همچنین لازم است بدانید که گروه متخصصین برافزا کشاورز پارس حاضرند تا از باغات پسته شما تا سه جلسه بازدید رایگان کرده و توصیه نامه و مشاوره لازم را به شما ارائه کنند. اگر شما نیز از محصولات باغ پسته خود رضایت ندارید و یا در فکر افزایش کیفیت محصولات خود هستید، می‌توانید با شماره تلفن‌های 034-34255305 / 034-34260037-39 تماس گرفته و مشاوره دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *