سال  آوری یا همان یک سال در میان محصول بالا داشتن در درخت پسته با سایر درختان میوه نظیر گیلاس متفاوت است.

 در درختی مثل گیلاس در سال پر محصول تشکیل جوانه گل برای سال آینده متوقف شده و درخت در سال کم محصول جوانه کمی خواهد داشت.

اما در درخت پسته هر سال جوانه گل برای سال آینده بدون توجه به میزان محصول تشکیل می‌شود اما در سال پر محصول جوانه های گل از تیر ماه شروع به ریزش می‌کنند و بیشترین ریزش قبل از برداشت محصول  است.

در باغاتی که تغذیه به خوبی انجام می‌شود میزان ریزش کم خواهد بود و تفاوت بین سال آور و سال نابارور بین بیست و پنج درصد تا پنجاه درصد است اما اگر تغذیه بخوبی انجام نشود میزان محصول ممکن است دو سال پشت سر هم  صفر باشد ( در درخت انبه که به درخت پسته نزدیک است  اگر تغذیه خوب نباشد ممکن است درخت تا هفت سال محصولی تولید نکند). با این توضیح مشخص می‌شود چرابسیاری از باغات برای چند سال محصولی ندارند و کشاورز هر سال همان دور باطل یعنی تغذیه ناکافی و توسل به کودهای حیوانی که کیفیت ندارند سرمایه با ارزش باغات خود را به خطر نابودی سوق می‌دهند.

باغداران عزیز کود حیوانی ( اگر خوب باشد) فقط و فقط برای اصلاح خاک است و ارزش تغذیه ندارد اگر کود حیوانی پوسیده استفاده می‌کنید به نیاز تغذیه ای گیاه هم توجه داشته باشید و اگر میوه ها پوک می‌شوند برگه ریز هستند،  کم برگی دارید  و سر خشکیدگی دارید حتما در روش تغذیه خود تجدید نظر کنید و همه مشکلات را به آب و هوا ر بط ندهید.

باغ شما یک میراث و یک سرمایه است که ارزش اقتصادی  بالایی دارد و می‌تواند سرمایه‌ای برای فرزندانتان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *