انواع کود در کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد که هر دام برای زمین کشاورزی و باغ مزایای خاص خود را دارند. این کودها می‌توانند عناصر مورد نیاز گیاهان را به آنها برسانند. در نتیجه زمین شما مربوط به هر گیاهی که باشد،‌ بهترین برداشت را خواهید داشت.

اما چه کودهایی برای زمین‌های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند؟‌ هر نوع ماده‌ای که برای تقویت خاک و ارتقای حاصل خیزی آن مناسب باشد، کود نامیده می‌شود. کود عملکرد محصول را ارتقا می‌دهد. به طور کلی، کشاورزان می‌توانند از سه نوع کود استفاده کنند:

هر کدام از این کودها از ترکیبات مختلفی تشکیل شده‌اند. روش تهیه آنها نیز متفاوت است. به همین دلیل در این مقاله از وب سایت برافزا کشاورز پارس، با انواع کود در کشاورزی و مشخصات هر کدام آشنا خواهید شد. این شرکت مفتخر است که از سال 1389 به عنوان یک شرکت دانش بنیان به باغداران پسته کمک کرده تا بهترین و با کیفیت‌ترین محصولات را برداشت کنند. اگر شما نیز باغدار پسته هستید و به تجهیزات و یا مشاوره تخصصی نیاز دارید، می‌توانید با ما ارتباط بگیرید تا بهترین پسته سال را برداشت کنید.

کودهای شیمیایی

کودهای شیمیایی نوعی از کودها هستند که در کشاورزی و باغداری از آنها استفاده می‌شود. تولید کودهای شمیایی انقلاب بزرگی در کشاورزی ایجاد کرد. به مرور زمان این کودها بیشتر و بیشتر گشته و طرفداران بسیاری نیز پیدا کردند. کودهای شیمیایی باعث ازدیاد محصولات زمین کشاورزی می‌شوند. اما باید این مسئله را نیز مد نظر داشته باشید که کودهای شیمیایی آسیب‌های زیادی را به موجودات زنده، اکوسیستم و خاک وارد می‌کند.

درصد خلوص و ترکیب‌های شیمیایی که در کودهای شیمیایی مختلف استفاده می‌شود، متفاوت است. این تفاوت بر مواردی همچون نحوه پخش، مصرف کود، مدت زمان کوددهی و میزان اثربخشی کودها موثر می‌باشد. در نتیجه شناخت کافی از مدل‌های مختلف کودهای شیمیایی پیش از انتخاب و یا مصرف آنها ضروری است.

کودهای شیمیایی دو دسته هستند:

 1. ماکرو المنت
 2. میکرو المنت

کود ماکرو کودی است که عناصر پر مصرف گیاه را در بر دارد. اما کود میکرو، عناصر کم مصرف گیاه را در خود جای داده است. در ادامه، با عناصر پر مصرف و کم مصرف گیاهی آشنا خواهیم شد:

 • عناصر پر مصرف: فسفر – ازت – پتاسیم – منیزیم – کلسیم
 • عناصر کم مصرف: روی – مس – آهن – بور – منگنز

کودهای شیمیایی را همچنین می‌توان بر اساس نوع عنصر تقسیم بندی کرد. مثلا ما کودهای ازتی، فسفری، کلسیمی و پتاسیمی نیز داریم. این کودها مجموعه‌ای از عناصر مختلف نیستند. بلکه فقط یک عنصر را در خود جای داده‌اند. در نتیجه اگر زمین کشاورزی و یا باغ شما با فقر یک عنصر خاص مواجه باشد، می‌توانید از این نوع کودها استفاده کنید. به کودی که تمام عناصر را در خود جای داده باشد، کود کامل گفته می‌شود. کودهای شیمیایی را در کارخانه‌های کودسازی و با استفاده از واکنش‌ها و ترکیبات شیمیایی تهیه می‌کنند. این کودها با استفاده از واکنش شیمیایی هابر – بوش تهیه می‌شوند.

تفاوت انواع کود آلی و شیمیایی و حیوانی

کودهای آلی

کودهای آلی همان کودهای اورگانیک یا حیوانی هستند. این کودها منشا طبیعی دارند. در نتیجه هیچ افزودنی مصنوعی در آنها وجود ندارد. در واقع این کودها پایه و اساس کربنی دارند. بقایای گیاهان، فضولات حیوانی، ترکیب این دو مورد و… می‌توانند باعث تولید کودهای اورگانیک شوند.

از کودهای آلی در موارد بسیار زیادی استفاده می‌شود. این کودها مثل کودهای شیمیایی نیستند و آسیبی به موجودات زنده و گیاه نمی‌رسانند. در نتیجه برای خاک مضر نیستند. حتی اگر از آنها بیش از حد استفاده شود نیز هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.

از کودهای آلی عموما برای افزایش گل دهی، رشد سبزه، سرسبزی چمن‌ها و… استفاده می‌شود. برای تقویت دانه‌هایی که به تازگی کاشته شده‌اند نیز این کودها کاربرد دارند. گیاهان جوان و بالغ نیز با استفاده از این کودها سرحال و شاداب می‌شوند. انواع کود آلی به شرح زیر است:

 • کود حیوانی: تولید شده از فضولاتی همچون گاو، گوسفند، مرغ، اسب و… . مناسب برای رشد گیاه
 • کود سبز: تولید شده از گیاهان دیگر. مناسب برای افزایش باروری خاک و سبز شدن گیاه
 • کمپوست: یا پوسال، ترکیبی از پسماندهای حیوانی و گیاهی است. این کود از کودهای درجه یک در باغداری و کشاورزی می‌باشد. کمپوست به راحتی می‌تواند باعث جلوگیری از فرسایش خاک، پوشش دفن زباله و… باشد. این کود یک آفت کش طبیعی محسوب می‌شود.

کود اورگانیک

کود اورگانیک یا کود زیستی از جمله کودهای طبیعی است که از میکرواورگانیسم‌های مفید برای رشد و پرورش گیاهان استفاده می‌شود. این کودها باعث افزایش حاصل خیزی خاک می‌شود. اما در عین حال، آلودگی‌های خاک را افزایش نمی‌دهد. در نتیجه کاملا برای اکوسیستم‌های مزرعه و محیط‌های زیست مختلف مناسب است.

بر اساس نوع اورگانیسمی که در این کودهای زیستی استفاده شده است، می‌توان کودهای زیر را داشت:

 • کود زیستی باکتری
 • کود زیستی قارچی
 • کود زیستی جلبکی
 • کود زیستی اکتینومیست
 • کود زیستی میکرواورگانیسم موثر یا EM

انواع کود ارائه شده در شرکت برافزا کشاورز پارس

شرکت برافزا کشاورز پارس مفتخر است که در طی سالیان گذشته توانسته کودهای مناسب و ایده آلی برای زمین‌های کشاورزی و باغداری تعبیه کند. این کودها هر کدام باید با مشاوره مستقیم متخصصین مجموعه مشخص شوند. در نتیجه شما می‌توانید قبل از خرید، با کارشناسان مجموعه ما ارتباط گرفته و کود مناسب زمین و مزرعه خود را خریداری کنید.

بهترین انواع کود برای کشاورزی

مزایای استفاده از کودهای هادر برافزا کشاورز پارس

 • کشاورز می‌تواند هزینه‌های کود دهی را در طول سال تقسیم کند. در حالی که در کود دهی با سایر روش‌ها 90 درصد هزینه‌ قبل از سال اتفاق می‌افتد.
 • غلظت مناسب هر یک از عناصر که با انجام تست‌های آزمایشی و با شناخت کامل از نیاز گیاه به دست آمده
 • برخی از کودهای هادر همچون کود هادر 13 یک کود کامل است و شامل هر 13 عنصر غذایی مورد نیاز درخت می‌باشد.
 • مورد مهم بعدی تعیین زمان مناسب کود دهی است که اهمیت بسیار زیادی در تغذیه مطلوب دارد. عناصر غذایی در زمان‌هایی در اختیار گیاه قرار می‌گیرد که به آن نیاز دارد و توانایی جذب آن را دارد. با هر نوبت آبیاری عناصر مورد نیاز با مراحل رشدی را در اختیار گیاه قرار می‌دهد.
 • رعایت نسبت عناصر موجود در فرمون با توجه به نیاز فصلی درختان پسته است و همچنین در نظر گرفتن اینکه زیاد بودن یک عنصر مانع جذب عناصر دیگر نمی‌شود.
 • کاملا محلول بوده و به راحتی می‌توان آن را در سطح خاک در آبیاری غرقابی و یا اضافه نمودن به آب آبیاری در آبیاری‌های تحت فشار و موضعی به کار برد.

سفارش انواع کود و کود هادر 13 (کود کامل) و دیگر کودهای هادر از شرکت برافزا کشاورز پارس

شرکت برافزا کشاورز پارس یکی از شرکت‌های فعال در زمینه نهاده‌های (کودهای) کشاورزی در کشور است که در تاریخ 08/02/1389 با شماره 2513 به ثبت رسیده است. برافزا افتخار این را دارد که در زمره شرکت‌های دانش بنیان به حساب می‌آید . دفتر مرکزی این شرکت در شهرستان رفسنجان واقع شده و دارای نمایندگی‌های متعدد در سطح کشور می‌باشد .این شرکت در حال حاضر بالغ بر 29 محصول را در بازار عرضه نموده که با تلاش روز افزون بر آن است تا در جهت افزایش کیفیت محصولات خود گامی بلند برداشته و رضایتمندی مشتریان خود که جز سرمایه‌های بزرگ خود می داند را به ارمغان آورد .

شما عزیزان می‌توانید جهت سفارش کود هادر 13 و یا دیگر محصولات این شرکت، با شماره تلفن‌های درج شده در انتهای مقاله تماس گرفته و محصول مورد نظرتان را سفارش دهید. محصولات در سریع‌ترین زمان و منصفانه‌ترین قیمت به دست شما خواهد رسید. از اعتماد شما متشکریم.

همچنین لازم است بدانید که گروه متخصصین برافزا کشاورز پارس حاضرند تا از باغات پسته شما تا سه جلسه بازدید رایگان کرده و توصیه نامه و مشاوره لازم را به شما ارائه کنند. اگر شما نیز از محصولات باغ پسته خود رضایت ندارید و یا در فکر افزایش کیفیت محصولات خود هستید، می‌توانید با شماره تلفن‌های 034-34255305 / 034-34260037-39 تماس گرفته و مشاوره اختصاصی دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *