چند سالی است که آبیاری زیر سطحی کم فشار در مناطق کم آب کشور رونق گرفته است و باعث شده تا حد زیادی کمبود آب را جبران کند اما آنچه موجب آشفتگی شده است روش‌های تغذیه ای میباشد که همزمان با این روش توسعه نیافته است. بعضی از کشاورزان با خیساندن کودهای حیوانی خصوصا مرغی و دادن آب کودها در سیستم زیر سطحی سعی در تغذیه دارند که این روش نمیتواند تمام نیاز غذایی درخت برطرف نماید.

عموما در آبیاری های زیر سطحی  کم فشار در سال های اولیه به دو دلیل رشد درختان بهتر خواهد بود ۱- بهبود وضعیت  آب  ۲- کودهای حیوانی مخلوط با کودهای شیمیایی  که در چال کود و اطراف لوله ها  ریخته می‌شود

( در ابتدای نصب سیستم زیر سطحی) اما بتدریج بدلیل تغذیه نامتناسب درختان مشکل تغذیه ای پیدا می‌کنند همچنین عمدتا آب‌های مورد استفاده شور بوده و غلظت نمک ها در محدوده ریشه افزایش پیدا می‌کند که باز بدلیل کمبود آب،  امکان ابشویی های سنگین زمستانه وجود ندارد و امکان استفاده از گچ هم بدین دلیل کارایی ندارد. شرکت برافزا کشاورز پارس برای اینگونه باغ ها راه حل انحصاری دارد که در دو سال گذشته بخوبی جواب داده است.

استفاده از گچ برای کاهش شوری یکی از روش‌های مورد تایید کارشناسان است. گچ بدلیل دارا بودن کلسیم می‌تواند در  آبشویی زمستانه باعث آزاد شدن بیشتر سدیم شود همچنین کلسیم جایگزین سدیم شده و سدیم آزاد شده  همراه با حجم بالای آب درآبشویی از محیط رشد ریشه خارج شده و شرایط رشد گیاه  در بهار بهبود پیدا می‌کند. در آبیاری زیر سطحی کم فشار استفاده از گچ  و بدلیل کمبود آب ابشویی سنگین مقدور نیست.

شرکت برافزا کشاورز پارس یک کود کلسیمی صد در صد محلول در آب با قیمت مناسب تولید کرده است که می‌توان آنها را در سیستم آبیاری زیر سطحی کم فشار در زمستان همراه با دو آبیاری پی در پی مصرف کرد و تا میزان شوری خاک (سدیم) را به نحو چشمگیری در محل رشد ریشه کاهش یابد.

کود کلسیم شیمیایی: از ترکیب کلسیم با اسیدهای شیمیایی بدست می آید میزان محلولیت در آب صد در صد بوده و درصد کلسیم ۱۸ درصد میباشد (درصد اکسید کلسیم ۲۴ درصد میباشد). این کود فاقد ازت میباشد و بدلیل محلولیت  صد در صدی  در سیستم های آبیاری زیر سطحی کم فشار می‌تواند همانند گچ عمل کند میزان مصرف آن در هکتار ۵۰  کیلو گرم  میباشد.

در آبیاری زیر سطحی کم فشار استفاده از کودهای محلول یک  اجبار است  کشاورزان  در سال‌های اخیر کودهای نظیر اوره،  اوره فسفات ،  سولو پتاس  را  در سیستم آبیاری زیر سطحی استفاده می‌کنند و بعضی نیز کودهای حیوانی را در آب خیسانده  و آب زیر کودها را  در سیستم استفاده می‌کنند. این ها اگر چه در سال های اول خوب است اما اگر تغذیه شامل تمام عناصر،  متناسب و غلظت کافی نباشد درخت بعد از چند سال به مشکل جدی بر خورد می‌کند. کود هادر ۱۳ با چند ویژگی منحصر به فرد می‌تواند تولید محصول  و رشد درخت را در سیستم های آبیاری زیر سطحی تضمین کند:

۱- دارا بودن همه عناصر مورد نیاز

۲- غلظت عناصر در حد نیاز درخت میباشد

۳- تناسب بین عناصر رعایت شده است

۴- صد در صد محلول در آب بوده

۵- می‌توان آنرا متناسب با نیاز گیاه در طول فصل رشد استفاده کرد.

این نوشته در پسته ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *