مدت زمان زیادی است که باغداران و کشاورزان از گوگرد به عنوان یک آفت‌ کش قوی و موثر استفاده می‌کنند. حدودا از سال 1920 این عنصر به عنوان یک آفتکش موثر و مناسب در آمریکا شناخته شد و مورد استفاده قرار گرفت. از گوگرد برای اولین بار در سال 1880 استفاده شد تا بتوان با آن حشره‌ها و آفات گیاهی را از بین برد. اما رسمیت تاثیر آن در این زمینه از سال 1920 جهانی شد. آیا با گوگرد وتابل آشنایی دارید؟

عنصر گوگرد در آمریکا توسط EPA به عنوان حشره کش، جانور کش و قارچ کش استفاده می‌شود. همچنین از گوگرد در برخی از مواد غذایی با درصد کم و همچنین در لوازم آرایشی و بهداشتی نیزاستفاده می‌شود. گوگرد در بسیاری از مواقع می‌تواند به عنوان یک اصلاح کننده و کود شیمیایی عالی برای خاک‌های قلیایی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. از این عنصر در دو حالت گرانولی و مایع استفاده می‌شود.

امروز در این مقاله از وب سایت برافزا کشاورز پارس می‌خواهیم اطلاعاتی درباره نوع خاصی از گوگرد به نام گوگرد وتابل کسب کنیم. این نوع گوگرد برای زمین‌های کشاورزی و باغداری گیاهان مختلف کاربرد بسیار زیادی دارد. همچنین به افزایش محصول و ارتقای کیفیت آنها نیز کمک فراوانی می‌کند. بنابراین اگر شما نیز مشتاق تقویت زمین‌های باغی و زراعی خود هستید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

عنصر گوگرد و نقش آن در تقویت زمین‌های کشاورزی

از عنصر گوگرد عمدتا برای از بین بردن آفات زمین‌های زراعی و باغی استفاده می‌کنند. این عنصر به دو صورت معدنی و نفتی می‌باشد. گوگرد نفتی خود به دو دسته زیر تقسیم می‌شود:

 1. گازی (ناشی از جدا کردن سولفید هیدروژن در گاز)
 2. نفتی (ناشی از جدا کردن سولفید هیدروژن از نفت)

گوگرد نفتی درصد خلوص بیشتری به نسبت منابع گازی و معدنی دارد. با توجه به این که  ناخالصی گوگرد و معدنی می‌تواند روی خواص گوگرد نیز تاثیر بگذارد به همین دلیل گوگرد پاشی روی درخت پسته با پایه نفتی برای کنترل پسیل بهتر و موثرتر است.

در سال‌های اخیر به علت اطلاع ناکافی از نحوه کنترل، سبب شده تا پسته‌کاران با روش‌های غیر اصولی سمپاشی، هم متحمل هزینه‌های گزاف شوند و هم آلودگی محیط زیست و کاهش کیفیت پسته را بدنبال داشته باشد.با توجه به عدم کارایی سموم شیمیایی در کنترل پسیل، توصیه بر استفاده از گوگرد در مناطق پسته کاری انجام می‌شود و توجه به اینکه گوگرد در مقایسه با سموم ماده‌ای ایمن است و نیز کاهش هزینه سمپاشی، رشد و زاد و ولد حشرات مفید از قبیل کفشدوزک‌ها و همچنین برای خاک و گیاه نیز مفید است بسیار حائز اهمیت است.

گوگرد وتابل (wp) چیست؟

گوگرد وتابل (wp) چیست؟

این نوع گوگرد می‌تواند بیماری‌های قارچی، کنه‌ها و کرم‌های گیاهی را از بین ببرد و حد آن را کنترل کند. این گوگرد وتابل حتی می‌تواند ph خاک را اسیدی کند. یعنی آن را کاهش دهد. گوگرد وتابل چطور تهیه می‌شود؟ این گوگرد حاصل اضافه کردن ترکیبات خیس کننده و همچنین پخش کننده به ذرات عنصر گوگرد می‌باشد. گوگرد نمی‌تواند در آب سوسپانسیون کند. به همین دلیل گوگرد وتابل در مخزن سمپاشی باید با آب مخلوط شود و یک سوسپانسیون مناسب را ایجاد کند.

مشخصات گوگرد وتابل

 • میزان خلوص: 90 درصد
 • اندازه مش‌ها: 325
 • رنگ: زرد روشن
 • ماده اولیه: گوگرد بدست آمده از پالایش نفت و گاز

گوگرد وتابل دارای 90 درصد گوگرد میکرونیزه شده و همچنین 10 درصد ترکیبات خنثی می‌باشد. این محصول موثر می‌تواند هر گونه قارچ، کنه و حشرات مزاحم را از اطراف گیاهان و درختان شما پاک کند.این محصول برای کشت‌های ارگانیک بسیار ایده آل و مناسب است.

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های استفاده از گوگرد وتابل این است که گیاه نمی‌سوزد. در نتیجع می‌توان از آن به عنوان سم پاش نیز استفاده کرد. محصول گوگرد وتابل برافزا کشاورز پارس مشکلات پودر پاشی‌های گوگردی را مرتفع کرده و می‌تواند میزان مصرف آب در مقایسه با گوگرد را تا حد چشمگیری کاهش دهد. اثرات آن نیز به مراتب بیشتر خواهد بود.

چه حشرات و آفاتی را می‌توان با گوگرد وتابل از اطراف درختان پسته پاک کرد؟

به طور کلی، مجموعه آفاتی که اصولا به درختان پسته حمله می‌کنند به شرح زیر می‌باشند:

 • پروانه چوب خوار
 • شپشک پسته
 • زنجره پسته
 • سنک پسته
 • سن‌های مضر
 • سوسک سرشاخه خوار

از آنجا که گوگرد تا حد زیادی در کنترل این آفات موثر است، گوگرد وتابل نیز به همین صورت می‌تواند این آفات را از میان بردارد تا محصولات شما آسیب نبیند. در نتیجه می‌توانید بهترین نتیجه و با کیفیت‌ترین محصولات را از باغ خود برداشت کنید.

مزیت‌های خاص و منحصر به فرد این ماده و تحلیل آن با آب می‌تواند خواص دو منظوره آن را در آفت زدایی و فراهم کردن منابع غذایی مهم بیشتر بروز دهد. همچنین از بروز محصولات معیوب نیز جلوگیری می‌کند. به همین جهت گوگرد وتابل می‌تواند به خوبی به عنوان یک جایگزین مناسب برای کودها و سموم وارداتی به حساب آید. این اکتشاف می‌تواند یک تغییر و تحول عظیم در صنعت کشاورزی و باغداری ایجاد کند. چرا که بحث آفات، از اهمیت خاص و انحصاری بهره مند است.

نشانه‌های کمبود گوگرد در گیاه

نشانه‌های کمبود گوگرد در گیاه

علامت‌های کمبود گوگرد مانند نشانه‌های کمبود نیتروژن در گیاه می‌باشد. از تاثیرات گوگرد از لحاظ تغذیه برای درخت پسته اطلاعات مستند کاملی وجود ندارد. گوگرد معدنی از لحاظ میزان درصد عنصر گوگرد قطعا از گوگرد پالایشگاهی کمتر است و به همراه بعضی از کانی‌ها مثل گچ، ژیپس، آهن و غیره در طبیعت هستند. به این نکته توجه نمایید که گوگرد پالایشگاهی تاثیر خاص و مثبتی از لحاظ تغذیه و بهبود وضعیت خاک ندارد و مصرف آن جهت کشاورزی پیشنهاد نمی‌گردد.

اغلب کودهای گوگردی که با کود دامی‌به صورت چالکود در باغ پسته استفاده می‌شود، اصلا ارزشی ندارد. گوگرد فقط در شرایط زیر برای خاک و درختان مفید است:

 1. حلالیت کافی
 2. واکنش سریع داخل خاک
 3. شوری و پی اچ کم
 4. میزان گوگرد قابل قبول و مناسب
 5. درصد آهک کم
 6. نداشتن عناصر سنگین

همچنین این نکته را باید بدانید که گوگرد جهت حل و جذب شدن داخل خاک به فعالیت باکتری نیاز دارد، پس چنانچه قصد خرید گوگرد معدنی را دارید می‌بایستی از کودهای زیستی که حاوی باکتری مفید مثل هوکر است، استفاده کنید.

خرید بهترین گوگرد وتابل در ایران

در پایان مقاله امروز امیدواریم که اطلاعاتی مفید را در رابطه با گوگرد وتابل و مزایای استفاده از آن کسب کرده باشید. مجموعه کشاورزی برافزا کشاورز پارس ارائه کننده بهترین و مرغوب‌ترین گوگرد وتابل ایران است. این محصولات قیمت مناسبی داشته و کیفیت درجه یکی دارند. به همین جهت در یک بازه زمانی کوتاه و مشخص، نتیجه را به شما ثابت خواهند کرد. شما عزیزان می‌توانید با استفاده از این محصولات، آفات مزاحم را از اطراف درختان پسته خود دور کنید. در نتیجه، کیفیت محصولات خود را ارتقا دهید.

 شما می‌توانید از سایت https://www.parspistak.com  انواع کودهای مورد نیاز باغات پسته خود را دریافت مشاوره از کارشناسان ما خریداری نمایید. امید داریم که برای هر چه پر بارتر شدن باغات شما عزیزان و افزایش کیفیت محصول و بهبود فعالیت کشاورزان زحمتکش قدمی‌برداشته باشیم.

نحوه تماس با کارشناسان فروش مجموعه:

03434260037-39

ایمیل:

www.barafza.keshavarz.pars@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *