با توجه به سرد شدن هوا و به خواب رفتن درختان عملیات هرس و حذف شاخه های خشک شروع می‌شود.

درختان تک پایه پسته پس از پیوند نیاز به هرس فرم دهی دارند اما بدلیل اینکه چند پیوند بر روی چند شاخه زده درختان دارای چند تنه هستند که هرس فرم دهی بصورت کامل انجام نمی‌شود اجرا کرد بطور کلی هرس فرم دهی چارچوب و ساختار اولیه درخت را مشخص می‌کند و اگر به درستی انجام شود سطح میوه دهی درخت را افزایش می‌دهد. در هرس فرم دهی درخت پسته بیشتر فرم جامی در نظر گرفته می‌شود.

فرم جامی بیشتر برای درختان دارای یک تنه قابل استفاده است  که تاج درخت بصورت یک جام  هرس می‌شود و وسط تاج درخت خالی است که نور می‌تواند در آن نفوذ کند.

درخت پسته بطور کلی درخت هرس پذیری نیست بعبارت دیگر درخت پر رشدی نیست که بتواند بسرعت شاخه زایی کند و قسمت های حذف شده را به سرعت ترمیم کند. لذا هرس درختان بارده پسته فقط به حذف شاخه های ضعیف،  خشک و شاخه هایی که در مسیر درستی قرار ندارند ( بعنوان مثال شاخه ای که بر روی زمین قرار گرفته و امکان بالا کشیدن آن وجود ندارد) محدود می‌شود.

باغداران توجه کنند که شاخه های افقی بیشترین میزان محصول را می‌دهند و در زمان هرس شاخه های افقی را قطع نکنند و درخت را به سمت بالا هدایت نکنند تاج درخت هر چه پهن تر باشد بیشتر محصول خواهید داشت. در بعضی مواقع شاخه هایی رشد رویشی زیادی دارند  که با حذف یک سوم طول شاخه می‌توان رشد آنها را به سمت تولید شاخه های زایشی  هدایت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *