همانطور که در قسمت‌های قبل بیان شد یکی از  موارد استفاده کلسیم در اصلاح خاک های شور است که کلسیم با جایگزینی به جای سدیم موجب آزاد شدن سدیم می‌شود و اگر کلسیم همزمان با آبیاری سنگین زمستانه استفاده شود تاثیر آبیاری سنگین بر از بین بردن شوری به شدت افزایش پیدا می‌کند. استفاده از  گچ یک روش معمول و اقتصادی  میباشد اما اثر بخشی آن بدلیل حلالیت پایین گچ فوری نبوده و تدریجی عمل می‌کند مضافا بر اینکه در فصل بهار آزاد شدن کلسیم مقداری از فسفر محلول در خاک را تثبیت می‌کند که اثر منفی بر روی رشد دارد.

شرکت برافزا کشاورز پارس یک نوع کود کلسیمی تولید کرده است که می‌توان آن را همراه با آبیاری سنگین زمستانه مصرف کرد تا میزان شوری خاک (سدیم) را به نحو چشمگیری در محل رشد ریشه کاهش دهد.

 کود کلسیم شیمیایی: از ترکیب کلسیم با اسیدهای شیمیایی بدست می آید میزان محلولیت در آب صد در صد بوده و درصد کلسیم ۱۸ درصد میباشد (درصد اکسید کلسیم ۲۴ درصد میباشد). این کود فاقد ازت میباشد و بدلیل محلولیت  صد در صدی همراه با آبیاری سنگین زمستانه می‌تواند اثرات اصلاحی بسیار بالایی با خارج کردن سدیم از محل رشد ریشه  داشته باشد میزان مصرف آن  ۵۰ تا ۷۵ کیلو گرم در هکتار میباشد. نحوه مصرف آن همراه با آبیاری سنگین زمستانه است که می‌توان بصورت نواری بر روی خاک ریخت و بلافاصله آبیاری کرد یا اینکه بصورت قطره ای همراه با آب ورودی به کرت استفاده کرد. روش دوم اثر گذاری بهتری دارد.

باغداران که استخر دارند می‌توانند  کود را در آب استخر حل کنند و آبیاری سنگین را با این آب انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *